Strona głowna
Pobierz:
hasło
kalendarz księżycowy
kalendarz słoneczny

Pobierz bezpłatnie wygaszacz, widet lub nawet oba. Miej je zawsze na swoim komputerze aby wiedzieć które astrologiczne zwierzę rządzi w danym roku, miesiącu, dniu i godzinie. Możesz wybrać opcję opartą na kalendarzu słonecznym lub księżycowym.

This is alternative content.

Kolory w naszym domu
(08-05-2011)
Kolory są nieodłącznym atrybutem naszego życia, charakterystycznym elementem wszystkiego co nas otacza. Wykorzystujemy je w wyborze ubrań, przy przyrządzaniu potraw, a także opisie naszych uczuć i emocji. Odpowiedni kolor jest także ważnym elementem aranżacji wnętrz.

Kolory odzwierciedlają naszą osobowość, działają odprężająco, stymulująco i energetyzująco. Wpływają na nasze samopoczucie i nastrój. Bardzo często jest tak, że podobają nam się kolory, których potrzebuje nasze ciało, np. gdy potrzebujemy energii to przyciąga nas kolor czerwony, gdy potrzebujemy odpoczynku i relaksu szukamy barw niebieskich i zielonych.

Ciekawostką jest to, że kolory tworzą pewnego rodzaju wibracje. Zgodnie z niektórymi badaniami udowodniono, że osoby niewidome mogą opuszkami palców wyczuwać wibracje kolorów i to, czy kolor jest ciepły (czerwony, różowy, pomarańczowy), czy zimny (niebieski, szary, itp).

W feng shui wszystko jest przyporządkowane jednemu z pięciu elementów (żywiołów), podobnie jest z kolorami. Wiedząc o tym, który kolor odpowiada danemu żywiołowi możemy wybierać najkorzystniejsze kolory do naszych wnętrz.

W feng shui najważniejsza jest równowaga – ta zasada dotyczy także kolorów.

Kolor czerwony, pomarańczowy, różowy a także ich odcienie – związane są z energią ognia.

Oznacza to, że kolory te dodają odwagi i polecane są szczególnie osobom nieśmiałym, którym brak pewności siebie. W feng shui barwy te zalecane są głównie w sektorze południowym, południowo-zachodnim i północno-wschodnim. Są także korzystne w sektorach, w których znajduje się negatywna energia gwiazdy numer 3, a także tam gdzie znajduje się pomyślna energia gwiazdy numer 8, zgodnie z formułą Wędrującej gwiazdy.

Metoda ta wskazuje korzystne i niekorzystne kierunki przepływu energii w domu, a także odzwierciedla zmiany jakie zachodzą w środowisku w określonym okresie. Pokazuje, w jaki sposób przemieszcza i zmienia się energia oraz jak te zmiany wpływają na daną nieruchomość. Energia jest wyrażona przez cyfry (nazywane też gwiazdami) w skali od 1 do 9.

W sypialni kolory te wzmagają namiętność i podniecenie. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich zatosowaniem. Nadmiar tych barw prowadzi do nerwowości, stresu, a nawet agresji - dlatego nie jest polecany osobom zbyt energicznym i nerwowym.

Kolorów tych należy jednak unikać w kuchni ponieważ są to kolory związane z energią ognia, a tam tej energii jest już i tak w nadmiarze.

Żółty i jego odcienie – to kolor który dodaje energii.

Związany jest z ciepłem i optymizmem. Gdy świeci słońce z reguły wszyscy mają dobry humor i są pogodni. W feng shui kolor ten łączony jest z elementem ziemi i najkorzystniej zastosować go w pomieszczeniach znajdujących się w sektorze północno-wschodnim i południowo-zachodnim. Jest także korzystny w sektorach, w których pojawia się gwiazda numer 8 (zgodnie z formułą „Wędrującej gwiazdy”). Gwiazda numer 8 jest najkorzystniejszą ze wszystkich przynosząc powodzenie i sukcesy.

Ponieważ żółty dodaje energii jest odpowiednim kolorem do salonu i miejsc, w których spędzamy dużo czasu.

Zielony i jego odcienie – związany z harmonią i relaksem, a także z elementem drzewa.

Mówi się, że patrząc na niego oczy odpoczywają. Polecany jest szczególnie osobom, które spędzają dużo czasu przed komputerem. Dzieje się tak dlatego, że barwa ta ma związek z roślinnością i naturą. Przebywając w parku, ogrodzie i lesie po prostu odpoczywamy.

W feng shui kolor ten rekomendowany jest w sektorze wschodnim, południowo-wschodnim i południowym, a także tam gdzie zgodnie z formułą Wędrującej gwiazdy pojawia się korzystna gwiazda numer 4. Korzystny w tym sektorze jest także kolor brązowy, który w feng shui także związany jest z elementem drzewa. Nie powinno się jednak wprowadzać zbyt dużo tego koloru ponieważ pomieszczenie będzie zbyt ciemne, a tym samym przyczyni się do pogorszenia naszego samopoczucia. Najlepiej barwę ciemną połączyć z jaśniejszymi kolorami.

Niebieski i jego odcienie – kolor zimny, który wycisza, uspokaja, relaksuje.

W feng shui jest on związany z elementem wody, a także z pieniędzmi. Jednak w nadmiarze staje się niebezpieczny i prowadzi do problemów.

Woda może być zarówno korzystnym, jak i bardzo niebezpiecznym elementem. Gdy woda znajduje się w pobliżu domu, płynie wolno i jest czysta staje się korzystna dla mieszkańców niosąc ze sobą powodzenie finansowe, sukces i bogactwo. W nadmiarze może nas „zatopić”, tzn. przyczynić się do różnego typu problemów, zazwyczaj finansowych. Kolor niebieski jest bardzo korzystny w sektorach: północnym, wschodnim i południowo-wschodnim, a także tam, gdzie pojawia się korzystna gwiazda wody numer 8. Wtedy wzmacnia energię sukcesu finansowego i bogactwa.

Należy jednak pamiętać o tym, że zarówno dach, jak i sufit nigdy nie powinny być pomalowane w kolorach niebieskim i czarnym. Tych dwóch kolorów powinno się unikać gdyż w nadmiarze powodują porażki, problemy i straty finansowe. Z tego względu szczególnie powinniśmy wystrzegać się tych barw w sektorach: południowym, zachodnim i północno-zachodnim.

Biały – wiąże się z autorytetem, nadzieją i niewinnością.

W feng shui kolor biały związany jest z energią metalu i dlatego właśnie zaleca się go głównie w sektorze zachodnim i północno-zachodnim, a także tam gdzie znajduje się gwiazda numer 1 i 6, zgodnie z formułą Wędrującej gwiazdy. Jest to kolor jang i dlatego powinien być zawsze wzbogacony inna barwą jin (niebieski, czarny, szary). Inne kolory należące do elementu metalu to szary i srebrny, który uspokaja i łagodzi nerwowość.

Dobierając kolory do naszych wnętrz najważniejsze to kierować się szkołą „Wędrującej gwiazdy”, a także szkołą kompasu (na podstawie kierunków geograficznych wyznaczonych na kompasie).

PODZIEL SIĘ
Umieść w swoim ulubionym serwisie